رئیس دادگستری میاندوآب گفت: ضرب و جرح بیشترین آمار جرم را در میاندوآب داشته و در سال گذشته تعداد۶۱ هزار و ۳۰۰ پرونده در محاکم قضایی میاندوآب مطرح شده است.

حجت الاسلام عادل گل حسینی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در میاندوآب در سخنانی با بیان اینکه دستگاه قضایی یک دستگاه خدمات رسان است، اظهار کرد: دفاع شجاعانه و قدرتمندانه از عدالت از جمله نقش ها و وظایف دستگاه قضایی است.

رئیس دادگستری میاندوآب با بیان اینکه عده ای، عدالت و برابری قوه قضاییه را بر نمی تابند، افزود: برای قوه قضاییه افراد تفاوتی ندارند و دستگاه قضایی تنها بر اساس قانون تصمیم می گیرد.

وی با اشاره به اینکه جایگاه دستگاه قضایی شهرستان میاندوآب افزایش یافته است، اظهار کرد: چارت تشکیلاتی دادگستری میاندوآب از چهار شعبه حقوقی به هشت شعبه افزایش و دوبرابر شده است.

گل حسینی تصریح کرد: افزایش سه دادرس علی البدل، افزایش پنج دادیاری به هشت دادیاری، افزایش دو بازپرس به چهار بازپرس و افزایش چارت اداری به تناسب چارت قضایی و تبدیل شهرستان میاندوآب به مرکز آموزش جنوب استان از دیگر موارد این ارتقا جایگاه بوده است.

رئیس دادگستری میاندوآب با اشاره به جذب ۵۰ نفر از فارغ التحصیلان دانشگاهی در شوراهای حل اختلاف در دو سال گذشته، گفت: دادگاه کیفری یک نیز در شهرستان میاندوآب برای رسیدگی به پرونده های مربوطه هفت شهرستان جنوب استان تشکیل یافته است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته تعداد۶۱ هزار و ۳۰۰ پرونده در محاکم قضایی میاندوآب مطرح شده است، تصریح کرد: از این تعداد حدود ۱۹ هزار و ۷۷۷ پرونده در شوراهای حل اختلاف رسیدگی شده است.

گل حسینی به وجود ۱۵ شعبه شورای حل اختلاف در میاندوآب اشاره کرد و گفت: یک شعبه در شهر باروق و ۳۵ شعبه شورای حل اختلاف روستایی نیز در میاندوآب وجود دارد که به اختلافات رسیدگی می کنند.

رئیس دادگستری میاندوآب با اشاره به وضعیت زندان شهرستان میاندوآب، افزود: هم اکنون تعداد زندانیان در زندان میاندوآب، چهار برابر ظرفیت اسمی زندان است.

وی با تاکید بر اینکه باید در راستای کاهش پرونده های قضایی و میزان وقوع جرم تلاش کنیم و همه باید به وظیفه خود در این زمینه عمل کنند، گفت: هم اکنون ضرب و جرح بیشترین آمار جرم را در میاندوآب دارد و پزشکی قانونی در سال گذشته دو هزار و ۹۹۷ پرونده را مورد بررسی قرار داده است.

گل حسینی با اشاره به اینکه هزینه های زیادی برای نگهداری زندانی پرداخت می شود ، تصریح کرد: امروز تئوری جدیدی با عنوان جایگزین‌های مجازات حبس برای برخی مجرمان را داریم که محکومیت ها را به سمت وسوی مجازات جایگزین حبس سوق داده و جمعیت کیفری زندان ها را کاهش دهیم.

رئیس دادگستری میاندوآب هم چنین با اشاره به راه اندازی دفتر الکترونیک خدمات قضایی در میاندوآب، اظهار کرد:۶۳ درصد ابلاغیات در میاندوآب به صورت الکترونیکی است و در کنار آن توسط ضابطین قضایی نیز تعداد ۷۵ هزار و ۲۴۳ فقره اوراق قضایی ابلاغ شده است.