دولت آمریکا پس از ۶ ماه وقفه، دیوید میم. ساترفیلد معاون مسئول روابط شرق نزدیک وزارت خارجه این کشور را به عنوان سفیر جدید در ترکیه تعیین کرد.

ساترفیلد پیش از این در لبنان، مصر، عراق و عربستان سعودی فعالیت های دیپلماتیک انجام داده و مسلط به زبان عربی و فرانسوی است.
سفارت آمریکا در ترکیه از حدود ۶ ماه پیش به این سو و در پی انتصاب جان باس سفیر پیشین به عنوان سفیر این کشور در افغانستان، فاقد سفیر بوده است.
ترکیه از زمان کودتای نافرجام دو سال قبل به علت نقش مشکوک جان باس سفیر پیشین آمریکا در جریان کودتا، خواهان پایان ماموریت وی در ترکیه بود.
سفیر پیشین آمریکا در ترکیه در اواخر خدمت خود در آنکارا سخنان و اظهارات خصمانه ای علیه ترکیه بیان کرده بود.
پاییز سال گذشته صدور روادید غیرمهاجراتی بین آمریکا و ترکیه در پی دستگیری یک کارمند محلی کنسولگری آمریکا در استانبول متوقف شد و رسانه های ترکیه اعلام کردند که تصمیم به لغو روادید برای اتباع ترکیه، تصمیم شخصی جان باس سفیر این کشور بوده است.
وی پیش از اعزام به افغانستان محل جدید خدمت خود در آخرین کنفرانس مطبوعاتی در ترکیه، از خبرنگاران طرفدار دولت دعوت نکرد و با ابراز نگرانی درباره نحوه پوشش خبری بازداشت یکی از کارکنان ترک تبار کنسولگری آمریکا در استانبول توسط رسانه‌های طرفدار دولت گفت: من بسیار ناراحت هستم که برخی در داخل دولت ترکیه ترجیح می‌دهند که به جای پیگیری اجرای عدالت، به دنبال انتقام باشند.
دولت ترکیه در سال گذشته همواره خواستار لغو ماموریت جان باس سفیر آمریکا در آنکارا بوده و او را مخل روابط دوستانه دو کشور عنوان کرده بود.