عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: هم اکنون موضوع انتقال آب از وان ترکیه به دریاچه ارومیه، در لیست مذاکرات سیاسی بین دو رئیس جمهور ایران و ترکیه قرار گرفته است.

سیدهادی بهادری  ، با اشاره به نامه خویش به وزیر نیرو در زمینه اعلام آمادگی شرکت اروپایی برای فاینانس پروژه‌های انتقال آب از وان و تونل زاب به دریاچه ارومیه اظهار کرد: ما به عنوان نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در تلاش هستیم که از هر راه ممکن، آب به دریاچه ارومیه منتقل کنیم تا از خشکی صد در صدی نجات یابد چون بی شک وضعیت کنونی آن بسیار نگران کننده است.

وی با ابراز تاسف از اینکه وزارت نیرو اقدامات موثری در رابطه با احیای دریاچه ارومیه انجام نمی‌دهد تصریح کرد: چون از یک سو سدها را به سمت دریاچه ارومیه باز نکرده و حتی برخی نمایندگان جنوب استان نیز مانع این کار می‌شوند.

 عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: حتی در شرایط کنونی برخی نماینده‌ها به دنبال ایجاد سدهای جدید هستند در حالی که این سدهای کنونی که احداث شده، نباید ساخته می‌شد و اشتباه بود چون دریاچه ارومیه به خاطر این مسائل به وضعیت کنونی دچار شده است.

وی با اشاره به اینکه اگر بتوان از حوضه زاب و وان ترکیه به دریاچه ارومیه، آب منتقل کرد بسیار مطلوب است افزود: در این رابطه مطالعات اولیه و زیست محیطی آن نیز انجام شده و مشکلی در این راه وجود ندارد چون آب این دو دریاچه نزدیک به هم هستند.

بهادری اظهار کرد: بنابراین با مطالعاتی که دانشگاه مراغه، ارومیه و تهران بین این دو آب انجام و اختلافات آن را بررسی کرده، به این نتیجه رسیده است که مشکلی در انتقال آب از نظر زیست‌محیطی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: حتی هم اکنون موضوع انتقال آب از وان ترکیه به دریاچه ارومیه در وزارت خانه جزو پروژه‌های قابل مذاکره سیاسی بین روسای جمهوری دو کشور و در لیست مذاکرات قرار گرفته است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: هم اکنون برای این موضوع، فاینانسور و سرمایه‌گذار معرفی شده که گلایه‌ای از این موضوع نشود.

وی اظهار کرد: هم اکنون پروژه انتقال آب از زاب در حال اجرا است و تنها در این زمینه بحث فایناس وجود دارد که بحث مالی آن تامین شده تا مذاکرات لازم انجام شود.

بهادری گفت: هم اکنون ۶۰ درصد پروژه مربوط به زاب نیز به پیش رفته و اگر روند کار بدین شکل پیش رود تا پایان سال آینده به پایان می‌رسد.