رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: درحال حاضر تعداد شرکتهای دانش‌بنیان دانشگاه به ۱۲۰ شرکت رسیده و پیشرفت دانشگاه از نظر معیار دانشگاه نسل سوم قابل توجه بوده است.

دکتر احمد معتمدی اظهار کرد: با وجود اینکه بودجه دانشگاه در مقایسه با دانشگاه‌های مطرح دنیا خیلی کم است؛ اما تلاش داریم که این مشکل تاثیری در روند برنامه‌های دانشگاه نداشته باشد.

وی افزود: چهار سالی است که در این دانشگاه هستم و طی این مدت هر سال ارزیابی‌هایی داریم؛ هر برنامه‌ای نیاز به ارزیابی دارد و این نشان می‌دهد که با برنامه‌ریزی پیش رفته‌ایم.

معتمدی خاطرنشان کرد: در برنامه ۲۰ ساله کشور تا افق ۱۴۰۴، باید جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا و دانشگاه‌های نسل سوم قرار بگیریم؛ این کار بزرگ و سختی است.

وی دانشگاه صنعتی امیرکبیر را با سایر دانشگاه‌های برتر دنیا مقایسه کرد و گفت: از لحاظ امکانات بودجه‌ای، دانشگاهای خوب دنیا بین دو تا ۳ میلیارد دلار بودجه دارند، شاید این‌ها استثنا باشند، ولی حتی در منطقه عربستان دو دانشگاه بالای دو میلیارد دلار بودجه دارند.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌های ترکیه ۵۰۰ میلیون دلار بودجه دارند، عنوان کرد: بودجه ما با درآمدهای اختصاصی، برابر با ۵۰ میلیون دلار است؛ دانشگاه‌های ترکیه ۱۰ برابر دانشگاه‌های ما بودجه دارند.

به گفته دکتر معتمدی، ارتقای هر دانشگاهی نیاز به برنامه‌ریزی، امکانات و پشتیبانی دارد؛ سعی می‌کنیم مشکلات بودجه‌ای را در نظر نگیریم و دانشگاه را از هر لحاظ ارتقاء دهیم. در واقع تا کنون سعی کردیم مشکلات اثر زیادی نداشته باشند.

وی با بیان اینکه ارزیابی دانشگاه‌ها در دنیا بر اساس ۳ معیار است که دانشگاه صنعتی امیرکبیر قبلا جزو این ارزیابی‌ها نبوده است، افزود: ولی اکنون در هر ۳ شاخص هستیم و هر سال هم ارتقاء‌ پیدا کرده‌ایم.