رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: هم اکنون ۲۵ درصد مطالبه چغندرکاران استان از کارخانه‌ها باقی مانده و رقم این بدهی ۱۵۰ میلیارد تومان است که تا پایان اردیبهشت ماه پرداخت می‌شود.

اسمعیل کریم‌زاده  ، با تاکید بر اینکه هم اکنون در استان هیچ مشکلی از لحاظ فروش و صادرات محصولات مختلف کشاورزی وجود ندارد اظهار کرد: برای مثال زمان فروش محصول سیب تا پایان اردیبهشت ماه باقی مانده و به تدریج از سردخانه‌های استان خارج و به بازار مصرف عرضه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سازمان جهاد کشاورزی استان در تلاش برای افزایش کشت محصولات با آب‌بری پایین است تصریح کرد: این سازمان زمینه کشت محصولاتی مانند کلزا و ذرت زودرس را برای کشاورزان علاقه‌مند فراهم کرده و کلزا امسال در سطح چهار هزار هکتار کشت و ذرت زودرس نیز در حال کشت است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی افزود: این در حالی است که با وجود میزان آب‌بری بالای چغندقند، اما امکان حذف آن وجود ندارد اما نسبت به سالیان گذشته، کشت این محصول در استان کاهش یافته است.

وی بیان کرد: در چهار پنج سال گذشته، میزان کشت چغندرقند ۵۰ هزار هکتار بوده اما چون تولید آن در واحد سطح پایین بود، هم اکنون تولید در واحد سطح افزایش یافته و علاوه بر آن در ۳۲ هکتار زمین، کشت این محصول انجام می‌گیرد.

کریم‌زاده گفت: از سوی دیگر، در حوضه آبریز دریاچه ارومیه نیز زمانی در ۲۵ هکتار کشت چغندر انجام می‌شد که هم اکنون به ۱۲ هزار و ۶۰۰ هکتار کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: بی شک کشت چغندر در استان مرسوم بوده و کشاورز نیز به آن عادت کرده است و علاوه بر آن، کارخانه‌هایی نیز به خاطر آن احداث شده‌اند بنابراین هم اکنون بر روی روش‌های کشت چغندقند کار شده و در این رابطه، آبیاری تیپ در مزارع اجرایی می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی افزود: اگر روش‌های نوین آبیاری درست اجرا شود، میزان آب مصرفی در بخش کشاورزی به یک سوم نسبت به آبیاری غرقابی کاهش می‌یابد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه هم اکنون سازمان جهاد کشاورزی استان در تلاش برای افزایش کیفیت محصول سیب است بیان کرد: در این زمینه تعداد درختچه در واحد سطح افزایش یافته است و روش‌های قطره‌ای و زیرخاکی در باغات اجرا شده و راه‌های مختلف کاهش مصرف آب و افزایش راندمان تولید در واحد سطح و نیز کاهش مصرف آب انجام می‌شود.

کریم‌زاده در ادامه با بیان اینکه هم اکنون ۲۵ درصد مطالبه چغندرکاران استان از کارخانه‌ها باقی مانده است اظهار کرد: رقم این بدهی ۱۵۰ میلیارد تومان است که تا پایان اردیبهشت ماه پرداخت می‌شود.