رئیس دانشگاه تبریز گفت: در گذشته نامی از دانشگاه‌های ایران در بین دانشگاه‌های برتر و تاثیرگذار دنیا نبود ولی امروزه ۱۸ دانشگاه ایران در جمع برترین‌های دنیاست که دانشگاه تبریز از جمله یکی از آنهاست.

محمدرضا پورمحمدی در این مراسم ضمن تبریک روز معلم با بیان اینکه در آموزه‌های دینی و اسلامی ما مسلمانان برای آموزش و یادگیری در همه لحظات عمر تاکید فراوان شده است، اظهار کرد: کسب علم و دانش نباید محدود به جغرافیای خاصی باشد و بر این اساس در دین اسلام تاکید بر این است که نباید مهارت آموزش، یادگیری و تولید علم در اختیار محدود افراد باشد.

وی افزود: ملت ایران باید افتخار کنند که در کشورمان کسب علم و دانش بدون تبعیض در اولویت همه افراد قرار دارد و همه نخبگان و صاحبان استعداد می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

وی، در ادامه توسعه و رشد علمی کشورمان در عرصه‌های مختلف را در سال‌های اخیر بی‌نظیر خواند و افزود: در گذشته نامی از دانشگاه‌های ایران در بین دانشگاه‌های برتر و تاثیرگذار دنیا نبود ولی امروزه ۱۸ دانشگاه ایران در جمع برترین‌های دنیاست که دانشگاه تبریز یکی از آنهاست.

رئیس دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به دستاوردهای این دانشگاه در سال‌های اخیر بیان داشت: دانشگاه تبریز به کمک اساتید و کارشناسان این دانشگاه توانسته پله‌های ترقی را یکی پس از دیگری طی کند که نمونه بارز این امر براساس اعلام رتبه‌بندی تایمز بود که دانشگاه تبریز بعد از دانشگاه تهران رتبه دوم دانشگاه‌های جامع کشور را کسب کرد که در اعلام اخیر بالاتر از آن و اولین دانشگاه جامع کشور است.

به گفته وی در سطح بندی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری این دانشگاه همچنین در بین دانشگاه‌های سطح یک قرار گرفته و حرکت به سمت مرزهای دانش و بین‌المللی شدن از جمله راهبردهای مهم دانشگاه تبریز است.

مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز نیز در این مراسم ضمن گرامیداشت یاد و خاطره استاد مطهری و تبریک هفته معلم ابراز کرد: هم‌اکنون در کشور بسترهای لازم برای رشد شتابان شکوفایی تولید و فناوری فراهم شده و در همین راستا برای رسیدن به موفقیت‌های بیشتر توجه به کرامت انسان‌ها و کسب رضای خدا ضروری است.

حجت‌الاسلام محمد انوری اضافه کرد: در جوامعی که به کرامت انسان‌ها بر اساس خواسته‌های خداوند متعال توجه می‌شود، به یقیین می‌توان در آن جامعه به رشد و کمال بیشتر رسید.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در حال حاضر در همه دانشگاه‌‌های کشورمان و از جمله در دانشگاه تبریز بسترهای لازم برای بیان اندیشه‌ها و آرا در فضایی آرام و امن فراهم شده است، تصریح کرد: اگر در انجام همه کارها خدامحوری و رضایت خداوند در اولویت‌ا برنامه‌ها باشد، می‌توان به اهداف تعیین شده خود رسید.

 مسوول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز در ادامه با اشاره به برخی برنامه‌ها و اقداماتی که در راستای همکاری و هم‌اندیشی با اساتید این دانشگاها از سوی این دفتر صورت گرفته، یادآور شد: برپایی برنامه‌های دانش‌افزایی، ایجاد دفتر هم‌اندیشی در دانشکده‌ها، برگزاری کرسی‌های آزادندیشی، تغییر نگرش در برنامه‌ها و … از جمله این اقدامات است.

گزارش فارس حاکی است، در ادامه این مراسم مجید زاهدی، استاد بازنشسته دانشگاه تبریز به نمایندگی از اساتید با ارائه بخشی از تجربیات ایام بازنشستگی خود گفت: این دوران بهترین فرصت برای لذت بردن از تمام لحظه‌های این ایام زندگی از جمله رفتن به مسافرت، در کنار خانواده بودن، تحقیق، مطالعه و … است.

شایان ذکر است، در ادامه این مراسم با اهدای لوح تقدیری از ۲۷ معلم نمونه و ۶ کارشناس نمونه دانشگاه تبریز تجلیل شد.