امام جمعه میاندوآب گفت: تنها راه رسیدن به توسعه و تعالی، برگشت به اندیشه خودباوری و خرید کالای ایرانی و تعصب ایرانی و اسلامی داشتن است.

حجت الاسلام والمسلمین حمید حسن زاده در خطبه های این هفته نماز جمعه میاندوآب با اشاره به راههای توسعه یک کشور و حکومت، اظهار کرد: در این زمینه یک سوال مطرح است که کجا بودیم، به کجا رسیدیم و می خواهیم به کجا برسیم.

امام جمعه میاندوآب گفت: مسلمانان در زمینه های مختلف مانند سلمان در علوم تجربی در زمان پیامبر اسلام(ص)، قلمرو تولید کاغذ در قرن دوم در مصر و بغداد که در قرن پنجم به اروپا رسید، جابربن حیان در علم شیمی در قرن اول که پدر علم شیمی است، در قلمرو صنعت نخستین آسیاب ها و ساعت های آبی و چرم در کشورهای اسلامی به دست مسلمانان تولید شد، خوارزمی در قلمرو ریاضیات در قرن سوم، محمد رازی و ابن سینا در علم پزشکی سرآمد بوده اند به گونه ای که در کشورهای اروپایی نام این دو دانشمند مسلمان ایرانی می درخشد.

وی افزود: ولی متاسفانه قوم گرایی، اختلافات درونی و سلطه بیگانگان و جنگ های درونی و بیرونی که دشمنان تحمیل کردند و سیاسی کاری ها  سبب شد تا کشورهای مسلمان همه چیز را از دست داده و در قرن ۱۹ کشورهایی مانند انگلیس و فرانسه و انقلاب صنعتی سردمدارصنعت شدند.

حسن زاده با بیان داستانی در مورد مدیریت بیگانگان از بیرون و ساده لوحی ها در داخل در قرون گذشته در کشورها، تصریح کرد: متاسفانه این موارد را امروز هم در شاهد هستیم و مثلا کسانی که این شهر را به هم می ریزند در بیرون از شهر هستند و از بیرون مدیریت می کنند.

وی با اشاره به اینکه الگوی شبه ترقی غرب گرا از اوایل قرن ۱۹ شروع شد، اظهار کرد: این گروه همان به اصطلاح روشنفکر امروزی هستند و می گویند به من چه؟ و مانند برخی مانند تقی زاده ها، میرزاآقاخان کرمانی ها که به این الگو قائل بودند.

امام جمعه میاندوآب با تاکید بر اینکه باید به الگوی تعالی اسلامی توجه داشته باشیم، افزود: این گروه کسانی هستند که معتقدند افکار غرب گرایانه دلیل عقب ماندگی است نه اسلام و این را باید در نظر داشت که با هویت اسلامی ایرانی می توان پیشرفت کرد.

وی با بیان اینکه این دو اندیشه هم اکنون نیز وجود داشته و طرفدارانی در میان مردم و مسئولان دارند، گفت: باید این را در نظر داشت، که تنها راه رسیدن به توسعه و تعالی، برگشت به اندیشه خودباوری و خرید کالای ایرانی و تعصب ایرانی و اسلامی داشتن است و ما دوباره می توانیم به همان روزها که بهترین بودیم، برسیم.

حسن زاده تصریح کرد: کار دشمن این است که دیگری را به خود محتاج می کند و وقتی که به سراغ او بروی، مرحله به مرحله تو را قلع و قمع می کند.

امام جمعه میاندوآب با اشاره به نامگذاری امسال به نام سال حمایت از کالای ایرانی، اظهار کرد: هر مسئولی که سوار ماشین خارجی شود، خیانت می کند.

وی با اشاره به وظایف مردم در راستای حمایت از شعار سال و تولید ملی، افزود: اگر می خواهی فکر و اندیشه حمایت از تولید ملی را در جامعه گسترش دهی،  وقتی داخل مغازه شدی باید به سراغ کالای ایرانی بروی نه کالای خارجی و باید به کالای ایرانی تعصب داشته باشی.

حسن زاده به وظایف تولید کنندگان نیز اشاره و تصریح کرد: تولید کنندگان نیز نباید سودجو باشند بلکه باید متوجه اهمیت شعار سال بوده و کیفیت کالای تولیدی خود مانند خودرو را افزایش دهند.

امام جمعه میاندوآب با بیان اینکه وظیفه همه ما حمایت از کالای ایرانی است، افزود: تولید کنندگان باید قیمت ها را کاهش و کیفیت را افزایش دهند و همه باید دست به دست هم داده تا ان شالله به توسعه و عزت دست یابیم.

وی با اشاره به نقش علما در در حفظ اسلام، گفت: علما و شیخ صدوق ها برای حفظ اسلام زحمات زیادی را متحمل شده و اسلام را به ما رسانده اند و باید قدردان این زحمات باشیم.

  • منبع خبر : زرین خبر