معاون نظارت بر کالاهای سرمایه ای و خدمات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با تاکید بر اینکه شرایط فروش و پیش فروش خودرو فقط توسط شرکت اصلی تولیدکننده مشخص می شود، از هموطنان خواست در پیش خرید خودرو هوشیار باشند.

«وحید منایی» افزود: خریداران خودروها از عقد قرارداد خرید با شرکت های متفرقه که اقدام به تبلیغات فروش این نوع خودروها کرده و در قالب خریدهای با مدت زمان بیش از ۳۰ روز مبادرت به دریافت کل مبلغ قیمت خودرو از مصرف کننده می کنند، اجتناب کنند.
وی ادامه داد: فروش خودرو توسط نمایندگی های رسمی خودروسازان با عنوان «کاردکس» فقط با قیمت مصوب و رسمی شرکت های عرضه کننده مجاز خواهد بود؛ بر این اساس اخذ مبالغ بیش از قیمت رسمی توسط نمایندگی ها تخلف بوده و قابلیت پیگیری خواهد داشت.
منایی یاد آورشد: شرکت های عرضه کننده خودرو به استناد ماده پنج آیین نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو هیات وزیران، فقط از طریق اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز به انجام پیش فروش خودرو بوده و اظهارات تبلیغاتی و فریبنده ای همچون «دارای مجوز از بانک مرکزی، دارا بودن شماره ثبت و غیره»، ملاک عمل برای پیش فروش خودرو نبوده و قابل استناد نیست.
معاون نظارت بر کالاهای سرمایه ای و خدمات سازمان حمایت مصرف کنندگان یادآورشد: برپایه تصویب نامه اسفندماه پارسال، شرکت های غیرنماینده، مجاز به واردات خودرو نیستند؛ بر این اساس هرگونه پیش فروش خودرو توسط آنها وجاهت ندارد.
وی تاکید کرد: هموطنان در صورت مواجهه با موارد تخلف، از طریق سامانه تلفنی ۱۲۴ یا مراجعه به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ها، اطلاع دهند تا رسیدگی شود.