کمپین “احیاء دریاچه اورمیه – نامه به مقام معظم رهبری” با هدف مطالبه احیاء دریاچه اورمیه از مقام معظم رهبری توسط جمعی از فعالان رسانه‌ای، زیست محیطی، سیاسی، فرهنگی و مدنی آذربایجان راه‌‌اندازی شد.

در متن معرفی این کمپین چنین آمده است: هموطن عزیز، دریاچه اورمیه، این شاهرگ حیاتی ایران و آذربایجان در معرض مرگ حتمی قرار دارد و بیش از ۹۰ درصد از آن به طور کامل خشک شده است. نجات دریاچه اورمیه، مسئله مرگ و زندگی و نیازمند مشارکت همگانی، عزم ملی و اقدامات عاجل مسئولین است. این کمپین به صورت مستقل و مردمی با هدف جمع آوری امضاء جهت درخواست از مقام معظم رهبری برای اقدام در این درباره تشکیل شده است. بیایید همصدا و همراه با هم نگذاریم شعله‌های حیات دریاچه اورمیه خاموش شود.

پوستر کمپین احیاء دریاچه اورمیه – نامه به مقام معظم رهبری

بانیان این کمپین با نگارش نامه‌ای محضر آیت‌الله خامنه‌ای، خواستار توجه و عنایات ویژه آن مقام عالی نسبت به مساله دریاچه اورمیه شده‌اند.

متن نامه ارسالی محضر مقام معظم رهبری بدین شرح می‌باشد:

“بسم الله الرحمن الرحیم

«…هُوَ اَنْشَاَکُمْ مِنَ الْاَرضِ وَ اسْتَعْمَرَکُمْ فیها…» (هود، ۶۱) خداوند شما را از زمین خلق کرد و مأمور آبادانی آن نمود.

محضر مبارک رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه‌ای (مد ظله العالی)

سلام علیکم؛

همانگونه که حضرتعالی استحضار دارید، آذربایجان در طول تاریخ پرفراز و نشیب ایران عزیز همواره در صف مقدم مبارزات آزادی‌خواهانه و استعمارستیزانه قرار داشته است، به طوری که این خصیصه ممتاز بخش مهمی از هویت و تاریخ پرافتخار این خطه را تبیین می‌کند. در نهضت مشروطیت مردم آذربایجان به رهبری ستارخان اجازه ندادند چراغ قیام آزادی‌خواهانه ایرانیان به خاموشی گراید. در قیام روحانی شجاع، شیخ محمد خیابانی شاهد ایستادگی و مقاومت یک تنه آذربایجان در برابر استبداد و استعمار بودیم. قیام مردم غیرتمند تبریز در ۲۹ بهمن ماه سال ۵۶ نقطه عطفی بزرگ در فرآیند پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی خلق نمود و در دوران دفاع مقدس نیز سرداران عاشورایی آذربایجان چون باکری‌ها، شفیع‌زاده، تجلائی، کسائی، باقری و… جلوه‌هایی بی‌نظیر از روحیه رشادت، شهادت و ایثار را در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل به نمایش گذاشتند. با توجه به این وقایع تاریخی، حضرت‌عالی با شایسته‌ترین تعبیر ممکن، آذربایجان را سر ایران خوانده‌اید و مردمان این دیار را به خاطر ایمان عمیق دینی، غیرت اسلامی، شجاعت، موقعیت‌شناسی، بصیرت، وفاداری و روحیه جهادی و انقلابی‌شان مورد تجمید قرار داده‌اید.
رهبر عزیز، همچنان که استحضار دارید، دریاچه اورمیه، این شاهرگ حیاتی آذربایجان چند سالی است که در معرض نابودی کامل قرار گرفته است. علی‌رغم قول‌هایی که تا حال برای نجات و احیاء این دریاچه داده شده است، تاکنون اقدامات موثری صورت نگرفته و طبق آخرین آمارهای رسمی موجود ۹۰ درصد این دریاچه خشک شده است. در حال حاضر اصلی‌ترین نگرانی مردم آذربایجان خشک شدن کامل دریاچه اورمیه و تبعات جبران‌ناپذیر زیست‌محیطی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و انسانی ناشی از آن است که طبق ادعای کارشناسان زندگی بیش از ۱۴ میلیون نفر از ساکنان این منطقه را در معرض خطر جدی قرار داده است. یکی از اصلی‌ترین پیامدهای این فاجعه زیست‌محیطی، طوفان‌های نمک است که به شکل مستقیم حیات مردم آذربایجان، استان‌های همجوار و حتی کشورهای همسایه را تهدید می‌کند. اثرات اکولوژیک خشک شدن قسمت اعظم دریاچه اورمیه منجر به کاهش بارندگی، افزایش آلودگی هوا، فرسایش خاک و روند شتابان بیابان‌زایی در آذربایجان شده است. باور داریم در این مقطع زمانی، نجات دریاچه اورمیه در گرو روحیه جهادی مسئولین و تخصیص بودجه مناسب است. در این میان چشم امید ما بعد از استعانت از درگاه خداوند متعال، به عنایات ویژه حضرت‌عالی است تا با رهنمودهای داهیانه و تدابیر عالمانه، دستورات راهگشا جهت رسیدگی مؤثرتر مسئولین ذی‌ربط و تخصیص بودجه مناسب برای این امر حیاتی مبذول فرمائید.

جمعی از فعالان زیست محیطی، سیاسی، فرهنگی و مدنی آذربایجان”

همچنین #اورمو_گؤلوم_قوروماسین، #دریاچه_اورمیه_را_نجات_دهیم و #Save_Lake_Urmia به عنوان هشتگ‌های رسمی کمپین به سه زبان تورکی، فارسی و انگلیسی جهت استفاده در شبکه‌های اجتماعی تعیین شده‌اند.

علاقه‌مندان به امضاء نامه و پیوستن به کمپین می‌توانند به ورود به بات تلگرامی کمپین (این لینک) اطلاعات درخواستی شامل نام، محل سکونت و میزان تحصیلات (اختیاری) را وارد و امضای خود را ثبت نمایند. (با توجه به محدودیت اعمال شده، هر کاربر مجاز به ثبت تنها یک امضا خواهد بود.)

لازم به ذکر است پایگاه خبری – تحلیلی یول‌پرس به عنوان یکی از بانیان راه‌اندازی “کمپین احیاء دریاچه اورمیه – نامه به مقام معظم رهبری”، ارگان رسمی اطلاع‌رسانی این کمپین خواهد بود و اطلاع‌رسانی تعداد و جزئیات امضاهای ثبت شده، اطلاعیه‌ها، نتایج و سایر رویدادهای مرتبط با این کمپین علاوه بر وب‌سایت قوشاچای و حساب‌های کاربری این رسانه در شبکه‌های اجتماعی تلگرام، اینستاگرام و توئیتر، در کانال تلگرامی رسمی کمپین (این لینک) نیز منتشر خواهد شد.