نماینده جمهوری آزربایجان در پارلمان اروپا گفت که اروپا باید این را درک کند که امروز ترکیه نه فقط برای خود، بلکه برای اروپا و کل جهان میجنگد.

صمد سیداُف، رئیس هیئت نمایندگان آذربایجان در مجمع پارلمانی شورای اروپا در مصاحبه با خبرنگار آناتولی در استراسبورگ اظهار داشت: “اروپا باید این را درک کند که امروز ترکیه نه فقط برای خود، بلکه برای اروپا و کل جهان میجنگد.عملیات شاخه زیتون علیه تروریست های داعش و پ.ک.ک است”.

صمد سیداُف، پیش از این در سخنانی در شورای اروپا از عملیات ترکیه در عفرین سوریه حمایت کرده و هدف آن را پاکسازی تروریست ها از منطقه دانسته بود.

سیداُف در این باره اظهار داشت: “ترکیه جان و قلب تپنده ماست. امروز روابط آذربایجان و ترکیه الگویی برای همه کشورهای جهان است. روسای جمهور دو کشور نیز برادرند. به همین دلیل است که مساله ترکیه مساله آذربایجان و خوشبختی اش نیز خوشبختی ماست”.

صمد سیداُف، پیش از این در سخنانی در شورای اروپا از عملیات ترکیه در عفرین سوریه حمایت کرده و هدف آن را پاکسازی تروریست ها از منطقه دانسته بود.

وی تشکر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از سخنان وی در این مجمع را مایه مباهات دانست.

– عملیات «شاخه زیتون» علیه تروریست های داعش و پ.ک.ک است 

سیداُف که دیروز در مجمع عمومی اروپا با موضوع عملیات شاخه زیتون و در مخالفت با یگ گروه مخالف ترکیه سخن می گفت، تصریح کرد: “این عملیات نه یک اشغال و نه حمله است، بلکه عملیاتی علیه تروریسم است. علیه تروریست های پ.ک.ک و داعش و به منظور پاکسازی آنها از سوریه”.

“آذربایجان صدای خود را برای کسانی که جمله ای ناحق به ترکیه بگویند بلند خواهد کرد”.

وی با اشاره به واکنش ها به سخنانش در مجمع پارلمانی شورای اروپا افزود: “آذربایجان صدای خود را برای کسانی که جمله ای ناحق به ترکیه بگویند بلند خواهد کرد. تاکنون اینگونه بوده و از این پس هم این چنین خواهد بود”

سیداُف با بیان اینکه خبر تشکر اردوغان از سخنانش را شنیده است افزود: “سخنان من از صمیم قلب است. رئیس جمهور اردوغان این ارزش را نه برای شخص من که برای روابط آذربایجان و ترکیه قائل است. شورای اروپا رفتار ناعادلانه ای علیه آذربایجان و ترکیه دارد. ما اینجا برای بیان دردها ومسائل و همچنین اعتراض به اشغال خاکمان توسط ارمنی ها، پ.ک.ک، داعش و.. سخن می گوییم. ترکیه اکنون در حال انجام سخت ترین ماموریت خود در مبارزه با تروریست هاست اما شورای اروپا تمایلی به درک آن ندارد.”