رحمت‌اله بیگدلی عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی

اساسا من با گفت‌وگوی رسمی با روسای قوا مخالفم و چنین گفت‌وگوهایی‌ را خیلی مفید نمی‌دانم‌؛ زیرا هدف از این‌ نوع گفت‌وگوها ارائه تبلیغ نباید باشد‌.

هدف از‌ این نوع گفت‌وگوها باید پاسخ دادن به افکار عمومی و سوالات موجود در اذهان مردم باشد‌. پاسخ دادن به‌ افکار عمومی و سوالات موجود در اذهان مردم با چنین گفت‌وگوهایی‌ ممکن نیست؛ برای پاسخ‌ به این سوالات، روسای قوا و مقامات مسوول‌ باید در گفت‌وگوهای چالشی و با حضور خبرنگاران مستقل و صاحب‌نظر در حوزه‌های مختلف حضور یابند. من معتقدم که قبل از شروع برنامه گفت‌وگوی رییس‌جمهوری که امروز در قامت رییس‌ دولت سخن می‌گوید باید فیلمی از مطالبات مردم و وعده‌های رییس‌جمهوری در‌ انتخابات ریاست‌جمهوری پخش شود و سپس‌ خبرنگاران مسلط به‌ حوزه‌های مختلف از رییس‌جمهوری بپرسند که چه مقدار از وعده‌های انتخاباتی خود را محقق کرده است؟!

ربیس‌جمهوری در قامت رییس‌ دولت و تجلی اراده ملی و مسوول پاسخگویی به مطالبات ملت در چنین گفت‌وگوهایی باید در باره مهم‌ترین معضلات کشور سخن اقناعی و اطمینان‌بخش‌ بگوید. از این‌رو انتظار می‌رفت که رییس‌جمهوری به‌طور صریح و شفاف در باره اعتراضات خیابانی اخیر ‌و علل و عوامل آن سخن بگوید‌. یک بررسی اجمالی از حوادث منجر به خشونت در جوامع مختلف حاکی از این است که چنین رویدادهایی‌ معمولا در ایام انتخابات اوج می‌گیرد و چه بسا‌ منجر به درگیری و کشته شدن تعدادی از مردم هم می‌شود‌. اما جهانیان شاهد بودند که چند ماه پیش‌ ۴۲‌ میلیون نفر از ملت رشید و فهیم ایران در رقابتی نفس‌گیر‌، ولی‌ در کمال آرامش‌ و‌ بدون هیچ اتفاق ناگواری دوازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری را به‌نمایشی از وحدت ملی تبدیل کردند و حدود‌ ۲۴ میلیون نفر هم به‌ نامزد پیروز یعنی دکتر حسن روحانی رای دادند‌. معمولا اکثریت کسانی که در انتخابات شرکت می‌کنند مشروعیت مردمی نظام حاکم را قبول دارند و در پی‌ توسعه، ترقی، رفاه و بهروزی خود و کشورشان هستند. ملت ایران نیز با انتخاب دکتر روحانی به دنبال مطالبات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی خود بود که آن‌ها را در ایام انتخابات فریاد زد و با توجه به وعده‌هایی که دکتر روحانی داد او را به‌ ریاست‌جمهوری انتخاب کردند و منتظر تحقق‌ آن مطالبات و وعده‌ها بودند‌. اما از فردای پیروزی دکتر روحانی برخی نهایت تلاش را مصروف دو کار کردند‌؛ یک، برخورد با مردمی که به‌دکتر روحانی رای داده بودند و دوم، جلوگیری از تحقق‌ وعده‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری ‌…

همچنین هدف از این نوع مواجهه‌ با حامیان دولت و مردم هم دو چیز‌ بود؛ اول، انتقام گرفتن از حامیان روحانی و بالا‌ بردن هزینه حمایت از رییس‌جمهوری منتخب و دل‌سرد کردن حامیان وی و منزوی کردن آنان و تنها و بدون پشتیبان گذاشتن دولت و آسیب‌پذیر کردن آن در قبال‌ تخریب‌های مخالفان دولت و دوم ناامید کردن مردم از اصلاح وضع موجود و سرخورده کردن آنان از صندوق‌های رای و بدبین‌ کردن آنان به دولت و شخص رییس‌جمهوری.

براین‌ اساس انتظار می‌رفت که رییس جمهوری در این گفت‌وگو به‌ علل و عواملی‌ که منجر به وقوع چنین حوادث‌ تاسف‌باری شد‌ بپردازد و تحلیل و پاسخی اقناعی برای مردم داشته‌ باشد‌. مردم‌ از رییس‌جمهوری خود انتظار داشتند که در این گفت‌وگو با ارائه تحلیلی اقناعی بگوید‌؛ وقتی ۴۲ میلیون نفر در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت و ۲۴ میلیون نفر‌ به‌ رییس‌جمهوری منتخب رای می‌دهند این ملت ضدانقلاب و مخالف جمهوری اسلامی و منافع ملی و تحریک‌شده از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی و فلان رسانه بیگانه و کانال تلگرامی نیست اگر چه وقتی حرکتی اتفاق‌ بیافتد چه بسا دشمنان ملت و کشور بخواهند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند!

از این‌رو رییس‌جمهوری باید به‌ علل و عوامل مشکلات کشور از جمله حوادث اخیر می‌پرداخت و با صراحت می‌گفت که اولا چه کسانی و چه محافلی از فردای انتخاب‌ رییس‌جمهوری کوشیدند که اجازه ندهند دولت منتخب واقعی رییس‌جمهوری برآیند‌ مطالبات ملت و وعده‌های انتخاباتی رییس‌جمهوری باشد؟! چه محافلی اجازه ندادند استانداران و دیگر مسوولان‌ مورد انتظار ملت انتخاب شوند. چه محافلی حتی تنطیم لایحه بودجه را بر دولت تحمیل کرده‌اند و می‌کنند. چرا رسانه ملی تبدیل به محلی برای پمپاژ‌ روحیه یاس و ناامیدی نسبت به دولت شده است. چرا عرصه اقتصاد کشور به نفع ملت نمی‌چرخد؟! بدون تردید وقتی مردم در چندین انتخابات شرکت کنند و دولت نتواند به مطالبات سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، معیشتی و … آنان پاسخ دهد نسبت به تحقق مطالبات خود و مشکلاتشان از طریق صندوق رای مساله‌دار می‌شوند و در این‌جاست که محافل قدرت و ثروت می‌توانند بر موج احساسات مردم سوار و آنان را علیه دولت تحریک کنند و دیدیم که این کار را هم کردند‌ و حتی براساس اسناد و شواهد موجود‌ آغاز اعتراضات اخیر را هم به‌ قصد تحریک مردم علیه دولت از مشهد‌ زدند و موجب این‌ همه خسارت برای کشور‌ شدند! ختم کلام این‌که مردم از رییس‌جمهوری خود انتظار دارند که در چنین‌ گفت‌وگوهایی‌ به‌طور صریح و شفاف در باره چنین مسایلی‌ سخن بگوید و انگشت اتهام را از روی خود بردارد و علل و عوامل مشکلات و معضلات کشور را به مردم معرفی کند!

*سرمقاله روزنامه همبستگی