نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در خصوص بحران دریاچه ارومیه گفت: بحران دریاچه ارومیه را که همیشه فریاد می زنیم و کسی هم پاسخگو نیست. مسئولان باید این مسئله را به دقت مورد توجه قرار دهند و غفلت نکنند.

جه الاسلام و المسلمین سید محمدعلی آل هاشم امشب در نشست تخصصی مدیران رسانه های گروهی آذربایجان شرقی در خصوص مدیریت مسائل زیست محیطی، گفت: تشکیل چنین جلساتی کاری مبارک است و دقت کردن به مسئله محیط زیست وظیفه همه نهاد ها و سازمان های کشور است.

وی افزود: امروز در تبریز خوشبختانه کارخانه های مهم مانند پتروشیمی و پالایشگاه طراحی هایشان برای آینده سبز طراحی شده اند. من اخیرا به روستای کجوار رفتم، آنها می گفتند ما با پتروشیمی تبریز مشکل داریم، دوستان تلاش می کنند که فیلتر داشته باشند، بعضی ها هم دارند. خوشبختانه پتروشیمی تبریز بر اساس استانداردهای بین المللی طراحی و نصب شده و دارای تصفیه خانه متمرکز است و سیستم زباله سوز را در دست اجرا دارد که در نوع خود کم نظیر است.

مسئولیت ما در قبال محیط زیست کمتر از مسئولیت در قبال انسان ها نیست

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی تاکید کرد: اهمیت مسائل زیست محیطی به قدری است که تصمیم گرفتم از این هفته در خطبه دوم نماز جمعه پنج دقیقه درباره مسائل زیست محیطی صحبت کنم. محیط زیست بسیار مهم است. مسئولیت انسان در قبال طبیعت همچون احساس مسئولیت در قبال انسان ها باشد.

آل هاشم گفت: اسلام و ادیان الهی خواسته اند تعادل بین انسان و طبیعت حفظ شود، عدم حفط این تعادل ناشی از خودخواهی ها و قدرت طلبی بشر است. اگر به مسائل زیست محیطی توجه نشود، با بحران های زیست محیطی مواجه خواهیم شد.

چالش های زیست محیطی ناشی از عدم احساس مسئولیت است

وی ادامه داد: امروز بحران های محیط زیست در دنیا معضل شده است. این تنها به مربوط به ما نیست. این چالش بزرگ امروزی مخصوص ما نیست و در همه دنیا این چالش وجود دارد و ناشی از همان عدم احساس مسئولیت است. مسئله گازهای گلخانه ای چیزی نیست که به یک کشور صدمه بزند، بلکه به همه بشریت صدمه می زند.

آل هاشم به مسائلی زیست محیطی مهم کشور اشاره کرد و گفت: یکی از مسائل مهم محیط زیست کشور عبارت است از آلودگی هوا در پایتخت و کلان شهرها. می شود این مسئله را پیشگیری و علاج کرد. اگر حقیقتا همدل و همزبان باشیم، تمام نیروهای خودمان روی هم بگذاریم و همه کسانی که در این رابطه تلاش می کنند، می توانند موفق شوند.

چالش آب از مهمترین مسائل زیست محیطی کشور است

وی ادامه داد: بحث پدیده غبار و ریزگردها در بعضی از استان های کشور باید علاج شود. مشکل پدیده گرد و غبار فقط تنفس مردم نیست و محیط زیست را هم در خطر نابودی قرار می دهد. ضررهای این پدیده به مراب بیشتر از آلودگی کلان شهرها است. باید کار را به جدیت دنبال کنیم. علت ها را باید شناخت و به طور جدی با آن مقابله کرد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی اضافه کرد: مشکل آب، چالش دیگر محیط زیست کشور است. ۹۰ درصد آب کشور صرف کشاورزی می شود و همه مصارف دیگر ۱۰ درصد است. اگر بتوانیم تدابیری در کاهش مصرف آب کشاورزی داشته باشیم، به همان اندازه که آب برای مصرف در سایر زمینه ها داریم، آب بیشتری در اختیار کشور قرار می گیرد. آیا این ارزش آن را ندارد که همه مسئولین دنبال این کار باشند؟

آل هاشم گفت: مسئله فرسایش خاک در بلند مدت خطر بزرگتری از چالش آب دارد و باید چاره جویی شود. یکی دیگر از مشکل های زیست محیطی ما غارت جنگل ها و منابع طبیعی است. مسئولان نباید اجازه بدهند عده ای دست درازی کنند به منابع ملی کشور؛ حتی به عنوان جذب گردشگر و حتی ساخت مدرسه و ساخت مدرسه علوم دینی. جنگل نباید خراب شود، این ها همه بهانه است، جلوی تعددی به جنگل ها را باید گرفت.

وی گفت: هر سازمانی به بهانه ای می خواهد به جنگل دست درازی کند، یکی می خواهد مدرسه درست کند، یکی می خواهد جای توریستی درست کند، یکی می خواهد حوزه علمیه درست کند، یکی می خواهد هتل درست کند؛ نخیر جنگل باید جنگل باقی بماند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در خصوص دیگر مشکل زیست محیطی کشور تصریح کرد: توقع این است که در نظام جمهوری اسلامی پدیده زمین خواری متوقف شود و اجازه داده نشود تا منابع ملی توسط عده ای با دستکاری کردن قانون و خریدن یکی دو نفر در یک سازمانی در اطراف شهرها ثروت عمومی را به ثروت شخصی تبدیل کنند.

لزوم تهیه سند ملی محیط زیست

آل هاشم در ادامه گفت: راهکارهایی هم برای جلوگیری از تخریب محیط زیست محیطی وجود دارد. یکی از مهمترین ها تهیه سند ملی محیط زیست است. هر سازمانی که مسئول ساخت و ساز در شهرها و غیر از شهرهاست، حتما باید یک دستور العمل زیست محیطی داشته باشد، پس چطور می گوییم باید پیوست فرهنگی در طرح ها وجود داشته باشد، باید یک پیوست زیست محیطی هم در همه طرح ها وجود داشته باشد.

وی تاکید کرد: جرم انگاری تخریب محیط زیست یکی دیگر از راهکارهای مقابله با تخریب محیط زیست. کسی که محیط زیست را تخریب می کند، باید به چشم مجرم دیده شود.

رسالت اصحاب رسانه سنگین است

آل هاشم ادامه داد: فرهنگ سازی برای کاهش تخریب محیط زیست باید در اولویت قرار گیرد و این فرهنگ سازی از همان دوران دبستان این مورد توجه قرار گیرد. در کتاب های درسی ما بچه ها باید اهمیت منابع طبیعی، جنگل، آب، هوا را بدانند و روی ان حساس باشند.

وی ادامه داد: درختکاری از دیگر راهکارهای جلوگیری از تخریب محیط زیست است. شهرداری، جهاد کشاورزی، محیط زیست و… باید احساس مسئولیت کنند و به میدان بیایند و سنت درختکاری را رواج دهند.

آل هاشم تاکید کرد: اصحاب رسانه در رساندن پیام های زیست محیطی بسیار نقش اثرگذار دارند. صدا و سیما باید برنامه های زیست محیطی را گسترش بدهد. خبرگزاری ها و مطبوعات باید به مسائل زیست محیطی توجه خاص داشته باشند.

کسی پاسخگوی بحران دریاچه ارومیه نیست

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در خصوص بحران دریاچه ارومیه گفت: بحران دریاچه ارومیه را که همیشه فریاد می زنیم و کسی هم پاسخگو نیست. مسئولان باید این مسئله را به دقت مورد توجه قرار دهند و غفلت نکنند.

آل هاشم تاکید کرد: می شود کاری کرد اگر همه مردم و مسئولان در کنار هم باشند تا این بحران در آینده مشکلاتی را در آینده ایجاد نکند.

وی افزود: من با افراد مختلف و خود سازمان محیط زیست در این رابطه صحبت کرده ام، باید همگی برای نجات دریاچه ارومیه هماهنگ باشند.

آل هاشم افزود: درباره بحران دریاچه ارومیه با نهادهای مردمی محیط زیست هم ملاقات داشته ام، باید سازمان محیط زیست از امکان این نهادها استفاده کنند، شما باید از این ظرفیت ها استفاده کنید، انها که پولی از بابت همکاری شان نمی خواهند.

وی در پایان به مساله آلودگی رودخانه ارس اشاره کرد و گفت: چرا در کنار رودخانه ارس هزاران ماهی تلف شوند، کسی هم بالاخره جواب درست و حسابی ندهد، بالاخره چه کسی مسئول است؟