رئیس پلیس پایتخت گفت: در رویکرد جامعه‌محوری و آموزشی پلیس، کسانی که شئونات اسلامی را رعایت نمی‌کنند بازداشت نشده و برایشان پرونده تشکیل نمی‌شود، بلکه توسط پلیس آموزش می‌بینند.

سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ، در نخستین جشنواره تهران، شهر امن به بحث امنیت پرداخت و گفت:‌ در شرایط فعلی، ما بهترین شرایط و وضعیت امنیتی را داریم.

رئیس پلیس پایتخت، مقایسه وضعیت امنیتی تهران با پایتخت‌های کشورهای اروپایی پرداخت و اظهار داشت: امنیت پایتخت ایران در بهترین وضعیت خود قرار دارد، اما باید گفت ما در بُعد ذهنی امنیت دچار مشکل هستیم و آنچه بیشتر ناامنی داریم، احساس ناامنی وجود داریم.

وی به آمار معاونت عملیات پلیس تهران در جرائم پرداخت و گفت: ما فقط در بحث سرقت ۳ درصد افزایش داشته‌ایم اما در وضعیت ذهنی یا احساس امنیت، وضعیت‌مان قابل قبول نیست.

این مقام ارشد پلیس پایتخت به برقراری دوایر مشاوره در کلانتری‌ها و مقرهای پلیس پرداخت و گفت: ۶۲ هزار و ۱۹۵ پرونده با دخالت مراکز مشاوره‌ای پلیس منجر به صلح و سازش شد.

سردار رحیمی به رویکرد آموزشی و جامع‌محوری پلیس پایتخت پرداخت و اعلام کرد: در ۹ ماه گذشته ۲۸۷ هزار و ۴۰۲ نفر از دانش‌آموزان، دانشجویان، کارکنان و اصناف توسط همکاران من آموزش دیدند تا رفتارهای اشتباهشان را برطرف کنند، چرا که پلیس در رویکرد جدید خود تلاش می‌کند تا با اقدامات ایجابی و آموزشی، افرادی را که جرائم‌شان جنبه امنیتی ندارد، متوجه اشتباهشان کند.

وی گفت: در ۲۲ نقطه تهران چادرهایی برپا شده و موتورسواران متخلف و قانون‌گریز در آن آموزش می‌بینند.

عالی‌ترین مقام انتظامی تهران بزرگ، اظهار داشت: پلیس در برخورد با کسانی که شئونات اسلامی را رعایت نمی‌کنند، بحث آموزشی را در پیش گرفته و با برپایی ۱۲۱ جلسه، ۷ هزار و ۹۱۳ نفر را آموزش داده است.

وی ادامه داد: از این پس افرادی که شئونات اسلامی را رعایت نکرده دیگر به بازداشتگاه نمی‌روند و پرونده برایشان تشکیل نمی‌شود. برخی در کلاس‌های آموزشی پلیس شرکت می‌کنند.

عالی‌ترین مقام انتظامی پایتخت اعلام کرد: پلیس با قاچاقچیان، سارقان و مخلان نظم و امنیت هیچ تعارفی ندارد اما در جرایم غیرامنیتی به رویکرد آموزشی و ایجابی می‌اندیشد.

رئیس پلیس پایتخت به بحث اصلی امنیت پرداخت و تصریح کرد: مهمترین و اساسی‌ترین نیاز جامعه امنیت است و مسئول برقراری نظم، انضباط و امنیت، حاکمیت است.

وی به بحث برون‌سپاری مسئولیت‌ها پرداخت و گفت: تنها حوزه ای را که نمی‌توان تحویل بخش خصوصی داد، بحث امنیت است، چرا که مسئولیتش با حاکمیت است.

وی افزود: امنیت، تولیدی عمومی است و چیزی نیست که پلیس به تنهایی بتواند آن را ایجاد و ایجاب کند، چرا که همه باید با هم امنیت را تولید کنیم، اگرچه مسئولیت پلیس تأمین امنیت است.

عالی‌ترین مقام انتظامی تهران بزرگ اظهار داشت: مشتریان اصلی آرامش و امنیت، اقشار مختلف مردمند و نقطه آغازین حرکت به سمت فعالیت‌های اجتماعی، اقتصادی، علمی، آموزشی و… گوهر ارزشمندی به نام امنیت است.

وی به ابعاد امنیت پرداخت و گفت: امنیت بعد عینی، ذهنی و نسبی دارد؛ اصالت امنیت نسبی است و در بعد علمی امنیت باید همه اقشار، امنیت را به چشم ببینند.

سردار رحیمی به برگزاری جشن سال نو میلادی در خیلی از کشورها اشاره کرد و گفت: در حالی که هزاران هزار نفر در حال برگزاری جشن سال نو هستند، پلیس بسیاری از کشورها در حال آماده‌باش است تا تهدیدی متوجه شهروندانشان نباشد، در حالی که در ایران و به خصوص تهران، هم‌وطنان مسیحی ما در بهترین شرایط، مراسم جشن سال نو میلادی را برگزار می‌کنند.

وی به ارائه آمار برخی جرائم در شهر لندن اشاره کرد و گفت: جرم سرقت در این شهر در سال ۲۰۱۷ نسبت به ۲۰۱۶، ۲۵ درصد افزایش یافته؛ تجاوز جنسی ۱۹ درصد و آزار و اذیت ۳۶ درصد و چاقوکشی ۲۶ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: قتل در سال ۲۰۱۵ در این شهر ۵ درصد، در سال ۲۰۱۶، ۷ درصد و ۲۰۱۷، ۱۷ درصد افزایبش یافته در حالی که در تهران تمام جرائم روند رو به کاهش داشته‌اند و فقط سرقت ۳ درصد افزایش یافته است.