خبرهای ویژه

» اجتماعی وسلامت » کسانی که شئونات اسلامی را رعایت نکنند بازداشت نمی‌شوند، فقط آموزش می‌بینند

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۰۶ - ۱۲:۵۸

 کد خبر: 12199

رئیس پلیس پایتخت:

کسانی که شئونات اسلامی را رعایت نکنند بازداشت نمی‌شوند، فقط آموزش می‌بینند

رئیس پلیس پایتخت گفت: در رویکرد جامعه‌محوری و آموزشی پلیس، کسانی که شئونات اسلامی را رعایت نمی‌کنند بازداشت نشده و برایشان پرونده تشکیل نمی‌شود، بلکه توسط پلیس آموزش می‌بینند.

کسانی که شئونات اسلامی را رعایت نکنند بازداشت نمی‌شوند، فقط آموزش می‌بینند

سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ، در نخستین جشنواره تهران، شهر امن به بحث امنیت پرداخت و گفت:‌ در شرایط فعلی، ما بهترین شرایط و وضعیت امنیتی را داریم.

رئیس پلیس پایتخت، مقایسه وضعیت امنیتی تهران با پایتخت‌های کشورهای اروپایی پرداخت و اظهار داشت: امنیت پایتخت ایران در بهترین وضعیت خود قرار دارد، اما باید گفت ما در بُعد ذهنی امنیت دچار مشکل هستیم و آنچه بیشتر ناامنی داریم، احساس ناامنی وجود داریم.

وی به آمار معاونت عملیات پلیس تهران در جرائم پرداخت و گفت: ما فقط در بحث سرقت ۳ درصد افزایش داشته‌ایم اما در وضعیت ذهنی یا احساس امنیت، وضعیت‌مان قابل قبول نیست.

این مقام ارشد پلیس پایتخت به برقراری دوایر مشاوره در کلانتری‌ها و مقرهای پلیس پرداخت و گفت: ۶۲ هزار و ۱۹۵ پرونده با دخالت مراکز مشاوره‌ای پلیس منجر به صلح و سازش شد.

سردار رحیمی به رویکرد آموزشی و جامع‌محوری پلیس پایتخت پرداخت و اعلام کرد: در ۹ ماه گذشته ۲۸۷ هزار و ۴۰۲ نفر از دانش‌آموزان، دانشجویان، کارکنان و اصناف توسط همکاران من آموزش دیدند تا رفتارهای اشتباهشان را برطرف کنند، چرا که پلیس در رویکرد جدید خود تلاش می‌کند تا با اقدامات ایجابی و آموزشی، افرادی را که جرائم‌شان جنبه امنیتی ندارد، متوجه اشتباهشان کند.

وی گفت: در ۲۲ نقطه تهران چادرهایی برپا شده و موتورسواران متخلف و قانون‌گریز در آن آموزش می‌بینند.

عالی‌ترین مقام انتظامی تهران بزرگ، اظهار داشت: پلیس در برخورد با کسانی که شئونات اسلامی را رعایت نمی‌کنند، بحث آموزشی را در پیش گرفته و با برپایی ۱۲۱ جلسه، ۷ هزار و ۹۱۳ نفر را آموزش داده است.

وی ادامه داد: از این پس افرادی که شئونات اسلامی را رعایت نکرده دیگر به بازداشتگاه نمی‌روند و پرونده برایشان تشکیل نمی‌شود. برخی در کلاس‌های آموزشی پلیس شرکت می‌کنند.

عالی‌ترین مقام انتظامی پایتخت اعلام کرد: پلیس با قاچاقچیان، سارقان و مخلان نظم و امنیت هیچ تعارفی ندارد اما در جرایم غیرامنیتی به رویکرد آموزشی و ایجابی می‌اندیشد.

رئیس پلیس پایتخت به بحث اصلی امنیت پرداخت و تصریح کرد: مهمترین و اساسی‌ترین نیاز جامعه امنیت است و مسئول برقراری نظم، انضباط و امنیت، حاکمیت است.

وی به بحث برون‌سپاری مسئولیت‌ها پرداخت و گفت: تنها حوزه ای را که نمی‌توان تحویل بخش خصوصی داد، بحث امنیت است، چرا که مسئولیتش با حاکمیت است.

وی افزود: امنیت، تولیدی عمومی است و چیزی نیست که پلیس به تنهایی بتواند آن را ایجاد و ایجاب کند، چرا که همه باید با هم امنیت را تولید کنیم، اگرچه مسئولیت پلیس تأمین امنیت است.

عالی‌ترین مقام انتظامی تهران بزرگ اظهار داشت: مشتریان اصلی آرامش و امنیت، اقشار مختلف مردمند و نقطه آغازین حرکت به سمت فعالیت‌های اجتماعی، اقتصادی، علمی، آموزشی و… گوهر ارزشمندی به نام امنیت است.

وی به ابعاد امنیت پرداخت و گفت: امنیت بعد عینی، ذهنی و نسبی دارد؛ اصالت امنیت نسبی است و در بعد علمی امنیت باید همه اقشار، امنیت را به چشم ببینند.

سردار رحیمی به برگزاری جشن سال نو میلادی در خیلی از کشورها اشاره کرد و گفت: در حالی که هزاران هزار نفر در حال برگزاری جشن سال نو هستند، پلیس بسیاری از کشورها در حال آماده‌باش است تا تهدیدی متوجه شهروندانشان نباشد، در حالی که در ایران و به خصوص تهران، هم‌وطنان مسیحی ما در بهترین شرایط، مراسم جشن سال نو میلادی را برگزار می‌کنند.

وی به ارائه آمار برخی جرائم در شهر لندن اشاره کرد و گفت: جرم سرقت در این شهر در سال ۲۰۱۷ نسبت به ۲۰۱۶، ۲۵ درصد افزایش یافته؛ تجاوز جنسی ۱۹ درصد و آزار و اذیت ۳۶ درصد و چاقوکشی ۲۶ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: قتل در سال ۲۰۱۵ در این شهر ۵ درصد، در سال ۲۰۱۶، ۷ درصد و ۲۰۱۷، ۱۷ درصد افزایبش یافته در حالی که در تهران تمام جرائم روند رو به کاهش داشته‌اند و فقط سرقت ۳ درصد افزایش یافته است.

 


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : اجتماعی وسلامت
ارسال دیدگاه