دبیر کل حزب اسلامی کار گفت: از مسئولین اجرایی کشور می خواهیم که برنامه ریزی های صحیحی انجام دهند. موریانه از داخل چوب را می خورد و ساختمان فرو می ریزد، بنابراین ما هم نباید بر مشکلات مان سرپوش بگذاریم.

حسین کمالی در هفتمین کنگره حزب اسلامی کار اظهار کرد: امیدواریم این نشست و نشست هایی همانند آن باعث توسعه تحزب در کشور شود. هدفی که ما همواره در حزب اسلامی کار دنبال کردیم وحدت اصلاح طلبان بوده است؛ از جمله اینکه همه ما کنار هم باشیم، با هم تصمیم بگیریم و اهداف اصلاح طلبی را پیش ببریم.

وی ادامه داد: اینطور نبود که در این حزب بر اساس سهمیه که به ما می رسد لیست را ببندیم؛ بلکه تکثرگرایی، پیشرفت و توسعه و دوری از حرکت‌های فردی از جمله شاخصه هایی بودند که ما به آن توجه کردیم.

کمالی گفت: حزب اسلامی کار برای مجلس برنامه ارائه کرد و این برنامه را در اختیار مردم قرار داد. در بحث شوراهای شهر هم برنامه داریم. اگر مردم بدانند شهر زیبای تهران چه خطرهایی دارد شاید شب در این شهر نخوابند. امنیت شهر را با چمن‌کاری نمی شود حفظ کرد. باید به گسل های تهران توجه کرد. آب و فاضلاب و آلودگی تهران هم معضل است.

وی در ارتباط با اختلافاتی که درون جریان اصلاحات در زمان انتخابات شوراهای شهر و روستا ایجاد شد گفت: از سهم خواهی‌ها رنجیده ایم و در حرکت های بعدی می خواهیم که منطقی‌تر عمل کنیم.

کمالی با بیان اینکه «وضعیت اشتغال در کشور تعریفی ندارد» گفت: موضوعاتی مثل وضعیت بد اشتغال ماموریت ما را سنگین تر می کند. باید تلاش کنیم تا بیکار نداشته باشیم. بیکاری ام الفساد است. وضعیت صنعت هم تعریفی ندارد. تعداد لیست واحدهایی که تعطیل شدند نشان می دهد شرایط خوب نیست؛ بنابراین اصلاح ساختار اداری و صنعتی باید در دستور کار قرار گیرد. اینکه به سختی خودمان را نگه می داریم تا نیفتیم که خوبی نیست. آینده شبیه امروز نیست، همه حوزه‌های خدماتی و سیاسی تغییر می کند؛ سیاست آن است که از الان برای آینده آماده شویم و برنامه ریزی کنیم.

وی ادامه داد: در سیاست هم همینطور است. باید گفت‌وگوی صمیمی‌ای با دنیا آغاز کنیم. باید گفت‌وگوی فرهنگ ها را داشته باشیم. درآمد سرانه مردم چین و وضعیت زندگی شان را ببینید، اگر این جمعیت در کشوری بی برنامه بود وضع چه می شد؟ برنامه ریزی از آن جمعیت انرژی ساخت که دنیا را قبضه کرده اند. ما هم باید از جمعیت و آب و خاکمان اینچنین استفاده کنیم.

کمالی گفت: از مسئولین اجرایی کشور می خواهیم که برنامه ریزی های صحیحی انجام دهند. موریانه از داخل چوب را می خورد و ساختمان فرو می ریزد، بنابراین ما هم نباید بر مشکلات مان سرپوش بگذاریم. دنیای فردا شبیه امروز نیست. صنعت ما در سال های آینده چه خواهد بود؟ صنایع با جزئیاتش هوشمند می شود. هوش مصنوعی باید در دستور کار قرار گیرد. سه تا از متخصصین جهانی هوش مصنوعی ایرانی هستند.

وی اظهار کرد: کمیته برنامه ریزی حزب، فعالیت سنگینی را مدت هاست شروع کرده تا ببینیم باید به کجا برسیم. در همین رابطه هم برنامه‌هایی تهیه و ارائه کردیم؛ حالا اینکه مسئولان از این برنامه ها استفاده کنند یا نه مسئله دیگری است.

دبیر کل حزب اسلامی کار گفت: نوع کشاورزی و مسئله آب در آینده شبیه امروز نخواهد بود. موضوع تولید انرژی کاملا متفاوت است. اینکه بنشینیم فکر کنیم که در آینده چه می‌شود موضوع مهمی است. در بخش اجتماعی هم سعی کردیم تعامل سازنده‌ای با جامعه داشته باشیم، همیشه تلاش کردیم وعده دروغ ندهیم. من ۱۲ سال وزیر کار بودم هیچ کسی نمی تواند بگوید کمالی وعده ای داده که انجام نداده است. حزب کار هم هیچ گاه وعده های دروغ به مردم نگفته است. گاهی به مصلحت چیزهایی را نمی گوییم که در زمان خودش اعلام می کنیم.