معاون منابع انسانی قوه قضائیه گفت: در سال ۹۶ با مجموعه افرادی که از محل آزمون‌های قبلی به مجموعه قضات پیوستند، تا پایان سال با جمع کسانی که از ابتدای سال ۹۶ تا الان داشتیم، ۹۰۸ نفر ابلاغ قضایی گرفته‌اند و به مجموعه دستگاه قضا وارد می‌شوند.

حجت الاسلام والمسلمین علیرضا امینی در نشست خبری با اصحاب رسانه در رابطه با آزمون قضاوت سال ۹۶ اظهار کرد: در حال حاضر در مجموعه قضائی حدود ۱۱ هزار قاضی مشغول به کار هستند که از این تعداد حدود ۱۰ هزار و ۲۰۰ نفر در دادگستری‌های سراسر کشور اعم از محاکم و دادسراها، ۴۰۰ نفر در مراجع قضایی کشوری مثل دیوان عالی کشور و دیوان عدالت اداری و دادسرای دیوان مشغول بوده، ۲۰۰ نفر از همکاران قضایی در سازمان‌های تابعه هستند و ۵۰ نفر در ستاد مشغول فعالیت می‌باشند.

وی افزود: از مجموعه قضات حدوداً ۸٫۵ درصد از قضات زن هستند که حدود ۹۲۰ نفر بوده و حدود ۲۳ درصد را قضات حوزوی و مابقی را فارغ‌التحصیلان دانشگاه تشکیل می‌دهند. قبل از برنامه پنجم بالغ بر ۷ هزار نفر همکار قضایی داشتیم که این مجموعه ارتقا پیدا کرده و تا آخر امسال حدود ۵ هزار و ۴۰۰ نفر از ابتدای سال ۹۰ تا انتهای سال ۹۶ توانستیم این مقدار را تدارک ببیند.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه خاطرنشان کرد: امسال هم این آخرین آزمون عمومی است که برگزار می‌کنیم. پیش از این آزمونی داشتیم که متقاضیان امر قضاوت در شوراهای حل اختلاف در آن شرکت کردند که حدود ۴۵ هزار نفر شرکت کننده داشت و یک آزمون هم مختص روحانیون و طلاب حوزه‌ها داشتیم که ۳ هزار نفر در آن شرکت کردند، کمتر از ۳۰ هزار نفر هم در آزمون امروز شرکت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: در طول برنامه ششم پیش‌بینی شده که سالی ۸۰۰ نفر قاضی جذب کنیم، البته ۴ برابر این تعداد هم برای جذب کارمند به ما اجازه داده شده است.

امینی اظهار کرد: آزمون امروز در ۲۲ مرکز استان برگزار می‌شود که ۲۰ هزار نفر از آقایان و مابقی از خواهران هستند.

امینی بیان کرد: نتایج آزمون تستی در هفته اول بهمن اعلام می‌شود و کسانی که نصاب لازم را آورده باشند در ۲۷ بهمن‌ماه در آزمون تشریحی شرکت خواهند کرد و نتایج هم در فروردین‌ماه سال ۹۷ اعلام می‌شود.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه تصریح کرد: در سال ۹۵، ۴۵ هزار نفر در ‌آزمون‌های عمومی ما شرکت کردند که از این تعداد تقریباً ۲۷۰ نفر به گزینش معرفی شدند یعنی چیزی در حدود نیم درصد افراد وارد چرخه گزینش شدند.

وی در ادامه افزود: علاوه بر آزمون‌های تستی و تشریحی یک اختبار نهایی نیز توسط قضات باسابقه و عالیرتبه صورت می‌گیرد که کسانی که در اختبار نهایی قبول بشوند برای اخذ ابلاغ قضایی در دادسراها با پست دادیاری مشغول شده و بعضی از آنها نیز با پست دادرسی مشغول به کار می‌شوند.

امینی خاطرنشان کرد: با احتساب برنامه پنجم و سال ۹۵ و ۹۶، تعدادی در حدود ۵ هزارو ۴۰۰ نفر به مجموعه همکاران قضایی اضافه می‌شود.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه در رابطه با اینکه در آزمون امسال چند نفر پذیرفته می‌شوند، گفت: نمی‌توانیم بگوییم که از این آزمون چند نفر قبول می‌شوند چون این آزمون مثل کنکور نیست که سهمیه‌ تعیین شده باشد بلکه باید شرکت کنندگان نصاب را داشته باشند.

وی اظهار کرد:‌ از محل این آزمون‌ها و جذب اختصاصی در مجموع این ظرفیت را داریم که سالانه ۸۰۰ نفر در طول برنامه ششم به مجموعه همکاران قضایی جذب داشته باشیم و با توجه به اینکه در اختبارها چه نتیجه‌ای بگیریم افراد را اعلام می‌کنیم و نمی‌توانیم بگوییم از این آزمون این تعداد قبول می‌شوند.

امینی در رابطه با پست‌های بلاتصدی در دستگاه قضا گفت: طبیعتاً استاندارد مجموعه قضایی برای همکاران قضایی و اداری اینطور تعریف می‌شود که بر اساس شاخص نیازهای منطقه‌ای و آمایش سرزمینی و همچنین تعداد پرونده‌های ارجاعی صورت می‌گیرد. در سال ۹۰، ۹ میلیون پرونده داشتیم و در حال حاضر بالغ بر ۱۵ میلیون پرونده تا اواخر سال ۹۵ داشته‌ایم، طبیعتاً چیزی در حدود سه برابر نیاز به کارمند داریم.

وی در ادامه افزود: آنچه که پیش‌یبینی شده این است که ما سالیانه ۳ هزار و ۲۰۰ کارمند داشته و ۸۰۰ قاضی جذب داشته باشیم که اگر این تعداد گرفته شود تا انتهای برنامه ششم ۴ هزار نفر قاضی به مجموعه اضافه خواهد شد.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه خاطرنشان کرد: در پست‌های اداری ۵۰ درصد پست بلاتصدی و در پست‌های قضایی هم بین ۳۰ تا ۴۰ درصد پست بلاتصدی داریم.

وی تصریح کرد: علی الاصول برای یک همکار قضایی که بخواهد ۲۰ روز در ماه کار قضاوت کند این عددها زیاد است و فکر می‌کنیم صرفاً با تزریق نیرو به دستگاه مشکل حل نمی‌شود بایستی تغییرات دیگری همزمان صورت گیرد همچنین در قوانین نیز تغییراتی لازم است که کار را برای قضات کمتر کند.

امینی در رابطه با اینکه در آزمون استخدامی اداری که برگزار شده چه تعداد قرار است پذیرفته شوند، ‌اظهار کرد: در رده اداری ۶ هزارو ۴۰۰ نفر برای دو سال ۹۶ و ۹۷ صورت می‌گیرد چون ممکن است که نتوانیم برای سال ۹۶ تعداد ۳ هزارو ۲۰۰ را جذب کنیم ولی مجموعا تا انتهای سال۹۷ سعی ما بر این است که ۶ هزارو ۴۰۰ نفر از کسانی که در آزمون اداری شرکت کردند را به صورت پیمانی یا رسمی- آزمایشی جذب کنیم.

وی در مورد انتشار کلید آزمون قضاوت گفت: ما تصمیمی نداشتیم که کلید آزمون منتشر نشود و ما در این رابطه مشکلی نداریم و می‌توانیم از سازمان سنجش بخواهیم که این کلید را منتشر کنند چون مجری آزمون سازمان سنجش است و از نظر ما مشکلی ندارد که منتشر شود.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه در رابطه با تعداد خروج قضات از دستگاه قضایی اظهار کرد: به طور معمول سالانه چیزی حدود ۲۵۰ نفر قاضی از مجموعه دستگاه قضایی به سن بازنشستگی می‌رسند و مواردی هم هست که ممکن است مستعفی باشند. تعداد خروج از دستگاه قضا زیاد نیست و ما معمولاً‌به دلیل نیازی که داریم خواهشم می‌کنیم از قضات محترم که بمانند و همکاری کنند و با اذن رئیس قوه قضائیه که از مقام معظم رهبری دارند علیرغم اینکه بازنشتسگان را نمی‌شود در موارد دیگر به کار گرفت الا در یکی دو مورد که در قانون لحاظ شده، بعضاً همان قضاتی که خارج می‌شوند به یک شکلی در مجموعه از آنها استفاده می‌کنیم.

وی گفت: در سال ۵۰۰ نفر هم افرادی که چه از کانون وکلا یا مرکز مشاوران برای امر قضاوت متقاضی می‌شوند که باید حداقل ۵ سال سابقه وکالت موثر داشته باشند.

امینی درباره پرونده شخصیت و اثرات آن در نحوه جذب قضات تصریح کرد: این آیتم را از سال گذشته اضافه کردیم بر اساس تجربه‌ای که جاهای دیگر است و هم به لحاظ اینکه وقتی می‌خواهیم فردی را به عنوان قاضی انتخاب کنیم بایستی تناسبی بین شخصیت او و شغلی که می‌خواهد انتخاب کند، وجود داشته باشد. احراز این تناسب یک کار حرفه‌ای و کارشناسی سنگینی است که طبیعتا با گفت‌وگوها، مباحثات و جلساتی که با قضات و روانشناسان باسابقه کشور گذاشته شده صورت می‌گیرد.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه در ادامه بیان کرد: تیم‌های مختلفی در این زمینه داریم که اگر اختلال شخصیت در فردی ببیند و او را واجد خصوصیاتی که بتواند از عهده کار قضاوت بربیاید نبینند اعلام عدم پذیرش می‌کنند و اگر فرد اعتراض کرد یک گروه دیگری از روانشانسان مجدد نظر می‌دهند و گاهی نیز در گروه سوم مطرح می‌شود که گروه نهایی است.

امینی خاطرنشان کرد: سال گذشته ۴۰ درصد از افرادی که تمام مراحل علمی را طی کرده بودند در مراحل احراز شخصیت مورد قبول قرار نگرفتند و رد شدند که به دلیل حساسیت کار قضایی سخت‌گیری‌های زیادی داریم.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه در رابطه با اینکه چه تعداد از خانم‌ها در دستگاه قضا جذب می‌شوند و فرآیند جذب قضات زن در دادگاه‌های تخصصی چگونه است، تصریح کرد: خانم‌هایی که وارد دستگاه می‌شوند ابتدا به دادیاری در دادسراها می‌روند که امکان دارد مدتی دادیار تحقیق یا اظهار نظر باشند و تعداد کمی نیز بازپرس، معاون دادستانی و معاون دادگستری می‌شوند.

وی افزود: تعدادی نیز به عنوان دادرس اجرای احکام مدنی در محاکم ما حضور دارند ولی در پست مشاور قضایی زن که در قانون خانواده اخیرالتصویب باید وجود داشته باشد هنوز نتوانستیم این پست‌ها را با خانم‌ها پر کنیم که دو علت دارد که اولا چهار سال سابقه می‌خواهد و دوم اینکه در مراکزی که محاکم خانواده تشکیل می‌شود گاهی خانم به اندازه کافی نداریم.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه گفت: در حال حاضر ۸٫۵ درصد خانم‌ها هستند که با توجه به اینکه پست‌هایی که خانم‌ها اشغال می‌کنند کمتر است طبیعی است که در مراحل جذب و گزینش تعداد کمتری از خانم‌ها را جذب می‌کنیم و به دلیل این است که کارشان کمتر است ولی این نسبت ممکن است تا ۱۰ درصد هم افزایش یابد.

امینی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود دستگاه قضا در جذب قضاتی که سابقه فعالیت سیاسی دارند، سخت‌گیری بسیاری دارد و کلاً رویکرد قوه قضائیه در جذب داوطلبانی که سابقه فعالیت سیاسی دارند چگونه است گفت: چیزی به نام شاخص سیاسی در آیتم‌های ما وجود ندارد ولی ممکن است جهاتی در شخص باشد که مخل در کار قضایی وی بوده مثلاً سوء سابقه امنیتی داشته باشد.

وی اظهار کرد:‌کسی که می‌خواهد قاضی شود باید حسن شهرت داشته و سوء سابقه نداشته باشد. تا کنون هم ندیده‌ام کسی صرفاً به خاطر یک سلیقه سیاسی پذیرفته نشود ولی اگر فعالیت سیاسی فرد منجر به محکومیت یا سوء سابقه شود، حتماً مؤثر خواهد بود.