تالاب فصلی «پته خور» شهرستان نمین در استان اردبیل از زیست‌گاه‌های پرندگان در معرض تهدید است، براین اساس کارشناسان به ضرورت حفاظت اضطراری آن تأکید ویژه دارند.

تالاب پته خور نمین در پنج هزار و ۶۰۰ هکتار وسعت و با عمق بیش از دو متر، یکی از تالاب‌های فصلی محسوب می‌شود که همه ساله مأمن زمستان گذرانی و مهاجرت پرندگان در معرض تهدید است.

مطالعات جامع از وضعیت زیست‌محیطی این تالاب موجب شده تا موضوع تبدیل آن به منطقه شکار ممنوع پیشنهاد شود. اقدامی که به نظر می‌رسد نیازمند تسریع است تا به عقیده کارشناسان، پرندگان مهمان این تالاب به سرنوشت درنای سیبری که امروز در ایران تنها و تنها یک عدد از آن باقی‌مانده است، گرفتار نشوند.

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست استان اردبیل در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: تالاب پته خور تالاب فصلی است که از جریانات رودخانه قره‌سو ایجاد شده و در زمستان مأمن مهاجرت برخی پرندگان است.

محمد خداپرست تصریح کرد: در این تالاب پرندگانی همچون اکراس سیاه، لک لک، عقاب طلایی، بالابان، پرستوی دریایی، اردک، حواصیل و گلایول مشاهده می‌شود که برای زمستان گذرانی مسافت طولانی را طی می‌کنند.

وی با بیان اینکه به غیر از موارد ذکر شده، پرندگان دیگری به این تالاب سفر می‌کنند، افزود: به دلیل اینکه این پرندگان اغلب در معرض تهدید بوده و جمعیت آن ها با کاهش همراه است، ضروری است تالاب پته خور به منطقه شکار ممنوع تبدیل شود.

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست استان تأکید کرد: این مهم به سازمان مرکزی پیشنهاد شده و تبدیل تالاب به منطقه شکار ممنوع در حال بررسی است.

خداپرست یادآور شد: این تالاب محل زمستان گذرانی درنای سیبری نیز بود که متأسفانه در محدوده کشور تنها یک عدد از آن باقی‌مانده اما همچنان در کشور چین به حیات خود ادامه می‌دهد.

وی افزود: به منظور ممانعت از گرفتار شدن سایر پرندگان به سرنوشت درنای سیبری تأکید ما تبدیل این تالاب به منطقه شکار ممنوع در کمترین زمان است.