کارشناسان مسائل بین المللی اعتقاد دارند رئیس جمهوری آمریکا با تصمیم اخیر خود مانع بزرگی را در مقابل خواسته همیشگی اعراب برای تشکیل کشور فلسطینی به پایتختی بیت المقدس ایجاد می کند.

پس از آنکه «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به اولین گام در اجرای وعده انتخاباتی خود به صهیونیست ها جامه عمل پوشاند و بیت المقدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت. گفته می شود تا ۶ ماه دیگر وی دستور انتقال سفارت آمریکا به این شهر را نیز صادر خواهد کرد.
این اقدام ترامپ با موج وسیعی از مخالفت ها در عرصه جهانی روبرو شد. به طور کلی تنها مقام های رژیم صهیونیستی از این اقدام آمریکا ابراز خوشنودی کردند.
تارنمای شبکه تلویزیونی «فاکس نیوز» آمریکا در گزارشی در مورد بررسی این موضوع در شورای امنیت سازمان ملل متحد نوشت: از ۱۵ عضو کنونی شورای امنیت، ۱۴ کشور از اقدام ترامپ انتقاد کردند و تنها ایالات متحده از کار خود دفاع کرد. همه این اعضا تک تک به بیان دیدگاه خود پرداختند برخی کشورها از این اقدام ابراز تاسف کردند و برخی دیگر نیز عصبانی شده بودند.
با نگاهی به تاریخچه سازمان ملل، مشاهده می شود این نخستین بار نیست که واشنگتن در کنار رژیم اشغالگر و متحد نزدیک خود در سازمان ملل می ایستد. آمریکا در طول دهه های گذشته در شورای امنیت، بسیاری از قطعنامه هایی را که به ضرر رژیم صهیونیستی تشخیص می داد ، وتو کرد.
این گزارش افزود: اما این بار از انگشت شمار دفعاتی بود که اقدام ایالات متحده در مقابل خواست همه دیگر اعضا قرار گرفت. بیشتر کشورهای جهان به صورت آشکار این اقدام را نقض فاحش قطعنامه سازمان ملل و مانعی برای مذاکرات صلح دانسته اند.
حتی متحدان سنتی آمریکا همچون بریتانیا، فرانسه، سوئد، ایتالیا و ژاپن نیز در جلسه شورای امنیت از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا انتقاد کردند. آن ها تاکید دارند وضعیت کنونی بیت المقدس باید تا زمانی که مذاکرات صلح دوطرف نهایی نشده است، حفظ شود.
همچنین برخی از این کشورها در یبانیه ای مشترک نارضایتی خود از اقدام ترامپ را اعلام و تاکید کردند «این امر در چارچوب قطعنامه های شورای امنیت نیست و در دورنمای صلح در منطقه سودمند نخواهد بود».

**پول، سیاست داخلی و سوال های فراوان
تحلیل های گوناگونی از ماهیت اصلی شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل ارائه شده است. کارشناسان مسائلی چون خط مشی های داخلی تا بستن دست های فلسطینی ها در آینده را به عنوان دلیل این اقدام بیان می کنند.
از جمله تحلیل ها در مورد عرصه داخلی آمریکا مربوط به روزنامه انگلیسی ایندیپندنت بود که در گزارشی دلیل واقعی رئیس جمهوری آمریکا از اعلام بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را هراس از دست دادن محبوبیت و پایگاه در میان رای دهندگان صهیونیست مسیحی (اوانجلیست) توصیف کرد.
این گزارش نوشت: این ها افرادی هستند که به پایان تاریخ، کنترل یهودیان بر بیت المقدس و جنگ تمدن ها و ظهور مسیح اعتقاد دارند. در آمریکا ۵۰ میلیون آوانجلیست وجود دارد. بر اساس نظرسنجی ها ۸۲ درصد اوانجلیست های سفیدپوست ایمان دارند که این سرزمین از طرف خدا به یهودیان داده شده است. این درحالی است که تنها ۴۰ درصد از یهودیان آمریکا به چنین امری اعتقاد دارند.
این در حالی است که تصمیم برای انتقال سفارتخانه به بیت المقدس چندان مورد قبول مردم آمریکا نیست. بنا بر تحلیل موسسه «بروکینگز» این اقدام تنها از سوی ۳۱ درصد آمریکایی ها پذیرفته شده است. به همین دلیل است که اعلام تصمیم ترامپ به شدت از سوی پایگاه های مذهبی آمریکا مورد استقبال قرار گرفت. ترامپ اکنون به طرفداران خود در میان صهیونیست های مسیحی نشان داد که او آن چیزی را که می گوید انجام خواهد داد.
به نوشته این روزنامه انگلیسی از طرف دیگر در این اقدام ترامپ، رد پای پول نیز دیده می شود زیرا کارزار انتخاباتی وی از صهیونیست های آمریکا مبالغ هنگفتی را گرفته بود. دریافت ۲۰ میلیون دلار از «شلدون ادلسون» ثروتمند صهیونیست و ۱٫۵ میلیون دلار از کمیته اقدام سیاسی (PAC) تنها بخشی از کمک ها مالی صهیونیست ها به ترامپ در دوره رقابت های انتخاباتی بود.
روزنامه «لس آنجلس تایمز» اما اهداف ترامپ را مبهم عنوان کرد و نوشت: در مورد اعلام پایتختی بیت المقدس به جای تل آویو پرسش های بسیاری وجود دارد که کاخ سفید باید به آن پاسخ دهد. «دیوید ساترفیلد» مشاور وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاورمیانه اعتقاد دارد این امر به منزله تعیین مرز در این شهر نیست. این سخن تردیدهایی را ایجاد کرده است که آیا از دیدگاه آمریکا این شهر همانطور که فلسطینی ها مدعی بوده اند، هنوز هم به آن ها تعلق دارد یا نه.
هنوز پرسش های گوناگونی در زمینه نقشه ها، پاسپورت شهروندان و یا واژه مناسب برای نامیدن آن وجود دارد که باید واشنگتن به آن هخا پاسخ دهد.

**آینده کشور فلسطین به پایتختی بیت المقدس
به اعتقاد تحلیلگران مهمترین نتیجه اقدام ترامپ دور شدن فلسطینی ها از آرزوی دیرینه تشکیل کشوری به پایتختی بیت المقدس است.
تارنمای تحلیلی The Conversation در گزارشی در زمینه پیامدهای اقدام ناگهانی ترامپ برای فلسطینی ها نوشت: ترامپ با اعلام این موضوع نه تنها الحاق موقت شرق بیت المقدس به اسرائیل را به رسمیت شناخت بلکه وی به صورت رادیکال خط مشی سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه را هم تغییر داد. این درحالی است که فلسطینی ها از مدت ها قبل شرق بیت المقدس را بخشی از سرزمین خود می دانستند.
بنابر این تحلیل، به طور قطع سخنرانی ترامپ باعث تحکیم سیطره رژیم صهیونیستی بر شرق بیت المقدس خواهد شد. همین امر موجب به حاشیه رانده شدن و حتی تبعیض بیشتر علیه فلسطینی ها می گردد که پیامد مستقیم آن افزایش خشونت در کوتاه مدت است.
این تحلیل افزود: همانطور که ایالات متحده و جامعه بین المللی در یافته اند دوره اجرای طرح تشکیل دو کشور در این سرزمین به پایان خود رسیده است و اکنون راه حل های دیگری در دستور کار قرار خواهد گرفت. منطقه اکنون باید بتواند رویکرد جایگزینی را برای ایجاد صلح پیدا کند.
از طرف دیگر تارنمای «هیل» در تحلیل دیگری عنوان داشت که تصمیم تازه ترامپ در مورد بیت المقدس چیزی را تغییر نمی دهد و نباید باعث نگرانی شود.
در بخشی از تحلیل تارنمای نزدیک به کنگره آمریکا آمده است: اینکه دونالد ترامپ واکنش کشورهای جهان به چنین خط مشی را نادیده گرفته است می تواند موجب نارضایتی های بیشتر در سرتاسر جهان شود. تغییر رویکرد ایالات متحده به صورت رسمی تمایل بیشتر جامعه بین المللی برای برخوردی رسمی تر با اسرائیل را موجب خواهد شد.
بر اساس این تحلیل، پایتختی بیت المقدس از نظر نمادین ادعایی را در موازات خواسته فلسطینی ها مطرح می سازد و در نهایت این امر به عنوان بخشی از توافق صلح نهایی میان دو طرف در خواهد آمد. از دیگر پیامدهای این تصمیم آن است که آمریکا در آینده نیز بیت المقدس را به عنوان پایتختی برای کشور فلسطینی به رسمیت نخواهد شناخت.
این گزارش در پایان آورده است اعلام تصمیم ترامپ زمینه را برای افزایش فشار حکومت های خاورمیانه بر شهروندان خود به بهانه ایجاد ثبات، امنیت و مقابله با تروریسم بیشتر می کند.