سینه‌‌زنی شهرداری در تبریز 2018 با انفعال نمایندگان استان!

بالاخره بودجه‌ تدوین شده توسط دولت دوازدهم برای سال آینده در ایستگاه بهارستان متوقف شد تا سهم استان‌‌ها از اعتبارات ملی احصاء و مشخص گردد. بر این اساس برای استانداری آذربایجان‌‌شرقی ۲ هزار و ۷۵۱ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده که نسبت به سال گذشته با افزایش ۳۸۵ میلیاردی مواجه بوده است.

این درحالیست که در سال قبل نیز استان‌‌هایی همچون اصفهان، خراسان رضوی، مازندران، فارس و قص‌‌علی‌‌هذه از سهم بیشتری نسبت به آذربایجان‌‌شرقی برخوردار بودند و امسال نیز سهم آنان چند برابر آذربایجان‌‌شرقی افزایش یافته است.

برای مثال سهم استان‌‌هایی همچون تهران، خراسان رضوی، فارس، اصفهان و مازندران از بودجه استانی سال آینده به ترتیب ۶ هزار و ۴۷۷ میلیارد، ۵ هزار و ۱۱۱ میلیارد، ۴ هزار و ۲۶۴ میلیارد، ۳ هزار و ۹۴۰ میلیارد و ۲ هزار و ۹۸۲ میلیارد تومان می‌‌باشد و آذربایجان‌‌شرقی بعد از این استان‌‌ها در رتبه هشتم از لحاظ برخورداری قرار گرفته است.

نیم نگاهی به بودجه سال گذشته نشان می‌‌دهد شهری همچون اصفهان که پیش‌‌تر ۶ هزار و ۳۲۵ میلیارد تومان دریافت کرده بود امسال نیز علی‌‌رغم این کاهش یک هزار و ۱۸۹ میلیارد تومان سهم بیشتری نسبت به آذربایجان‌‌شرقی دریافت کرده است که این رقم خود به تنهایی برابر با بودجه شهرهایی همچون اردبیل، مرکزی، یزد، ایلام، قم و زنجان می‌‌باشد.

این اتفاقات درحالی رخ می‌‌دهد که تبریز در سال آینده میزبان گردشگران زیادی از اقصی‌‌نقاط جهان اسلام و حتی سایر کشورهای دنیا خواهد بود و جهت اجرای برنامه‌‌هایش نیاز به حمایت بیشتری دارد اما نه تنها بودجه ۲۷۰ میلیارد تومانی مصوب برای سال جاری تخصیص نیافته، بلکه در سال آینده نیز از حمایت دولت‌‌مردان چندان برخوردار نخواهد بود.

نکته قابل توجه ماجرا افزایش بودجه چشمگیر شهر مشهد می‌‌باشد که معلوم نیست برچه مبنایی صورت گرفته است چراکه به سبب حضور گردشگران ایرانی و خارجی این شهر از درآمد بیشتری نسبت به سایر شهرها برخوردار است و درآمد شهرداری این شهر از دریافت عوارض و صدور پروانه‌های متعدد موجب شده تا بی‌‌نیاز از دولت باشد.

از سویی دیگر وجود بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) و اثرگذاری مثبت آستان قدس در حوزه‌‌های مختلف اقتصادی، خدماتی، فرهنگی اجتماعی و محرومیت زدایی در شهر مقدس مشهد یک امتیاز مثبت به شمار می‌‌رود.

علی‌ایحال آنطور که از شواهد قضیه پیداست مجمع نمایندگان آذربایجان‌‌شرقی در تحقق مطالبات مردم استان ناکام بوده و ماحصل تکیه پزشکیان بر کرسی نایب رئیسی مجلس و حضور فرهنگی در هیئت رئیسه جهت رایزنی آسان‌‌تر با مقامات دولتی تقریباً هیچ بوده است.

باید منتظر ماند و دید نمایندگان استان چه رویکردی در قبال بی‌مهری دولت به آذربایجانی‌‌ها و فرصت تاریخی تبریز ۲۰۱۸ اتخاذ خواهند کرد.