گرانی را با متر سیاسی اندازه نگیریم ۲۸ خرداد ۱۳۹۷

گرانی را با متر سیاسی اندازه نگیریم

ریشه‌های گرانی عوامل اقتصادی مثل عرضه و تقاضا، قیمت تمام شده، شرایط واردات و صادرات و در کنار آن عوامل فرهنگی و اجتماعی دارد. کمپین «نه به طلا، خودرو و هر کالای گران دیگر»، تا حدودی به مسائل اجتماعی برمی‌گردد. از قدیم هم می‌گفتند که سزای گرانفروش، نخریدن است تا با کم شدن تقاضا، تعدیل […]

رویاهای درخطر اردوغان ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

انتخاباتی رقابتی با رقبای نفس گیر
رویاهای درخطر اردوغان

یادداشتها
رسم گفت‌وگو ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

رسم گفت‌وگو

به طور كلي براي حل اختلافات و تنازعات در سطوح گوناگون روش‌هاي مختلفي وجود دارد يكي از اين روش‌ها روش جنگ است؛ استفاده از ابزار نظامي و نبرد مسلحانه كه درطول تاريخ از اين روش بسيار استفاده شده و خاطرات تلخ و شيرين از جنگ‌هاي تاريخ بشر به‌جا مانده است و …

تلگرام «چاقو» است ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

تلگرام «چاقو» است

رويكرد غيرمنعطف و بسته باعث مي‌شود، صرفا نيمه خالي ليوان در محور نگاه دوستان قرار گيرد، حال آنكه فضاي مجازي نيز همچون ديگر موضوعات اقطاب و جوانب مثبت و منفي دارد و براي قضاوت درباره آن، بايد برآيندها را مدنظر قرار داد.

بازی ترامپ، دیپلماسی تهران ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

بازی ترامپ، دیپلماسی تهران

برخلاف همه گمانه‌ها درباره خروج ایالات متحده از برجام در ۲۲ اردیبهشت (۱۲ ماه مه) نویسنده این سطور براین نظر است که ترامپ هم‌چنان به بازی کج‌دار و مریز خود ادامه می‌دهد. بنابراین برجام با همان اصرار برقید و بندهایی که پیشتر نیز به آنها اشاره می‌شد، از جانب «دونالد ترامپ» تأئید می‌شود.

تحلیلی بر اولین روز از اعلام انتخابات زودهنگام در ترکیه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷

تحلیلی بر اولین روز از اعلام انتخابات زودهنگام در ترکیه

براساس آنچه بعد از رصد رسانه های مکتوب،مجازی و تصویری ترکیه بدست می آید می توان برخی اضلاع رقابت انتخابات ریاست جمهوری و دیزاین احزاب حاضر در رقابت در این موقعیت زمینی را براساس احتمالات ترسیم کرد.

بازي‌هاي رقابتي قدرت‌هاي فرا منطقه‌اي ۲۶ فروردین ۱۳۹۷

بازي‌هاي رقابتي قدرت‌هاي فرا منطقه‌اي

منطقه غرب آسيا يا خاورميانه در دوران جنگ سرد يكي از عرصه‌هاي تقابل و رويارويي همه‌جانبه امريكا و شوروي بود. تصور مي‌شد كه تا پايان حكومت كمونيستي شرايط در اين منطقه نيز مانند ديگر نقاط جهان متحول شود و مردم اين منطقه بتوانند در فضاي پسا‌جنگ سرد براي جبران عقب‌ماندگي‌هاي خود از روند جهاني رشد و توسعه همه‌جانبه كه كشورهاي غربي و بخش‌هايي از جهان در حال تجربه آن بودند به تلاش بپردازند اما ظرف ربع قرن گذشته مشخص شد كه خاورميانه همچنان عرصه رويارويي قدرت‌هاي بزرگ؛ اين‌بار امريكا و روسيه خواهد بود.

جاي خالي امريكا در سوريه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷

جاي خالي امريكا در سوريه

حمله مشترك امريكا، بريتانيا و فرانسه به خاك سوريه، به لحاظ ميداني درست بعد از شكست گروه جيش‌الاسلام و ساير گروه‌هاي مسلح و تروريستي انجام شد. در واقع شايد بتوان گفت اين حمله دست كم براي جبران معنوي خسارت‌ها و شكست‌هاي اين گروه‌ها انجام شده است. چنين حمله‌اي به لحاظ ميداني تاثير چنداني بر عمق جريان‌هاي نظامي در سوريه بر جاي نخواهد گذاشت.

صرافی‌های غیرمجاز چگونه بحران‌ساز ارز شدند؟ ۲۲ فروردین ۱۳۹۷
ماجرا از یک تسویه‌حساب سیاسی شروع شد، اما دامنه آن به خارج از کشور کشیده شد

صرافی‌های غیرمجاز چگونه بحران‌ساز ارز شدند؟

۳۰۰ یا ۷۰۰ هیچ کدام از آمارها درباره تعداد صرافی های غیرمجاز دقیق نیست؛اما آنچه مشخص است اینکه دوباره جای پای یک «غیرمجاز» دیگر در بهم زدن نظم بازار پولی کشور باقی مانده است.

اندر حکایت حمایت‌ از کالای‌ ایرانی، کارگر افغانی و سنگ‌ قبر خارجی ۱۹ فروردین ۱۳۹۷

اندر حکایت حمایت‌ از کالای‌ ایرانی، کارگر افغانی و سنگ‌ قبر خارجی

در تحقق «حمایت از کالای ایرانی» نباید همچون اقتصاد مقاومتی شعاری و تبلیغاتی عمل کنیم بلکه هرکسی از لباس، خوراک و محل کار خود باید شروع کند و برای تحقق این هدف گام های جدی بردارد.

عارف: حفظ جمهوری اسلامی در گروی جلب اعتماد مردم به نظام است ۱۲ فروردین ۱۳۹۷

عارف: حفظ جمهوری اسلامی در گروی جلب اعتماد مردم به نظام است

رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در یادداشتی به مناسبت ۱۲ فروردین؛ روز جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که حفظ جمهوری اسلامی در گرو عمل به قانون اساسی و جلب اعتماد مردم به نظام جمهوری اسلامی است.

فیلترینگ تلگرام ابزار بازی با روان مردم ۱۱ فروردین ۱۳۹۷

فیلترینگ تلگرام ابزار بازی با روان مردم

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس معتقد است سروش و سایر شبکه های مجازی به موازات رسانه ملی در حال فعالیت هستند و افزایش مصنوعی و حبابی مخاطبان با اهرم بستن فضای رقابت، خدمتی به شهروند ایرانی بشمار نمی‌رود.

فیروزآبادی: ادامه فعالیت تلگرام به صلاح نیست ۰۳ فروردین ۱۳۹۷

فیروزآبادی: ادامه فعالیت تلگرام به صلاح نیست

دبیر شورای عالی فضای مجازی، ادامه فعالیت تلگرام را به صلاح نمی‌داند.

مردم ‌انتظار صراحت و شفاف‌سازی دارند ۰۳ بهمن ۱۳۹۶

مردم ‌انتظار صراحت و شفاف‌سازی دارند

رحمت‌اله بیگدلی عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی

نقد جريان اصلاح‌طلبي ۲۸ آذر ۱۳۹۶

نقد جريان اصلاح‌طلبي

محمدمهاجری

وحدت ملي در اجراي حقوق شهروندي ۲۸ آذر ۱۳۹۶

وحدت ملي در اجراي حقوق شهروندي

زهرا ساعي

آقای روحانی! هرچه سریعتر افکارعمومی را توجیه کنید ۲۶ آذر ۱۳۹۶

آقای روحانی! هرچه سریعتر افکارعمومی را توجیه کنید

پژمان گرامی* فعال سیاسی اصلاح طلب